. 2020 Příběh Lidic dojal celý svět. Kauza kolem ředitelky památníku je jen hledání senzace tam, kde by se hledat neměla, říká Zachariaš

tresne bZ vedení Památníku Lidice odstoupila dosavadní ředitelka Martina Lehmannová. V její rezignaci vyústil spor s lidickými dětmi a Českým svazem bojovníků za svobodu. Ten přímo v Lidicích zastupuje Jana Bobošíková. Vypovídá tato kauza o snahách přepisování výkladu historie a obecně o interpretaci dějin? V Českém rozhlase o tom s moderátorkou Veronikou Sedláčkovou diskutovali člen VV ÚV KSČM a předseda OV Vyškov Filip Zachariaš a publicista a spisovatel literatury faktu Luděk Navara.


"Celá současná kauza Lidice je víceméně jen hledání senzace tam, kde by se hledat neměla. Odstoupení ředitelky Lehmannové proto vítám jako odblokování situace, která může napomoci budoucímu fungování památníku,“ řekl Zachariáš.

Podle něj není žádná souvislost mezi bývalou prezidentskou kandidátkou za KSČM Janou Bobošíkovou a sporem svazu s Lehmannovou. „Navíc vůči danému zjištění se neohradila jen buňka Českého svazu bojovníků za svobodu ale i vedení obce Lidice.“ „Ptejte se lidických dětí, proč se zvedla taková vlna odporu. Ti lidé mají své důvody a předpokládat nějaké ovlivnění Bobošíkovou nebo místní buňkou Českého svazu bojovníků za svobodu, mi připomíná až neúctu k těmto lidem."

"Pan historik tady řekl, že Lidice slouží komunistické propagandě. Když pominu, že tímto prohlášením plivnul do tváře všem, kteří s obcí Lidice měli kdy co dočinění, tak bych rád připomenul, že příběh Lidic dojal celý svět. Města a obce v Mexiku, Brazílii či USA se spontánně přejmenovávala na Lidice, stejné jméno neslo též nejedno dítě, britští horníci založili hnutí Lidice shall live, Lidice, spolu s francouzskou obcí Oradour-sur-Glane, v očích světové veřejnosti staly jedním ze symbolů boje proti německému nacismu a mj. Lidicím "vděčíme" za to, že vlády Francie i Británie prohlásily, že Mnichovská dohoda, kterou podepsaly a zradily ČSR, je neplatná...," doplnil. Zachariaš.

Více na stránkách Českého rozhlasu - https://plus.rozhlas.cz/odmitani-nepohodlnych-zjisteni-historiku-o-lidic...

Autor:
Mediální úsek ÚV KSČM
skola2 1098 x
NAHORU